Scholarship Giving…

Scholarship funds are made possible by the generosity of donors to the Foundation. Major donor groups include friends of the College, faculty, staff, students and alumni, retired employees, board members, corporations and foundations. Their generosity helps hundreds of students who would not otherwise be able to attend college.

We are now accepting scholarship applications for the Fall 2020 semester. Priority deadline is March 1. If you believe you have a special need, please contact the Foundation Offices at 417-455-5522.

Foundation Annual Scholarships

Made possible by donors to the College Annual Campaign.
Criteria: Students must be enrolled in a minimum of 12 credit hours each semester to be eligible and must maintain a 2.5 G.P.A. for renewal of multi-semester scholarships. Additional requirements vary for each scholarship, including but not limited to geographic residency, financial need, and specific area of study. Scholarship amounts vary.
(Applies to: Tuition, fees, books, supplies.)

Academic Distinction Scholarship ($825 per semester, fall & spring, applied to tuition, fees and books)

  • Each In-District school district nominates one student from the top 10% of the graduating high school class (Diamond, East Newton, McDonald County, Neosho, and Seneca)
  • Renewable up to three consecutive semesters with a minimum 3.0 cumulative GPA and successful completion of a minimum of 15 credit hours per semester
  • Interested students should inquire with your high school counselor
  • Academic Distinction scholarship awards are not stackable with other Foundation scholarships.

*A+ students are eligible for Academic Distinction Scholarships

Center Scholarship ($775 per semester, fall & spring, toward tuition, fees and books)

  • Each Crowder College Center will select a high school graduate who has a minimum 3.5 GPA and will attend the Center from which the scholarship is awarded.
  • Renewable up to 3 consecutive semesters with a minimum 3.0 GPA and successful completion of a minimum of 12 credit hours each semester.
  • Interested students may inquire at a Crowder Center (Cassville, Joplin ATTC, McDonald County, Nevada, or Webb City)
  • Center scholarship awards are not stackable with other Foundation scholarships.
  • Center Scholarships are limited.
    *A+ students are eligible for Center Scholarships

Trustee Scholarship ($675 per semester, fall & spring, applied to tuition and fees and books)

  • High school seniors graduating from an Accredited High School, ranking in the top 15% of their class OR a student scoring a 25 or higher on the ACT.
  • Renewable up to 3 consecutive semesters with a minimum 3.0 GPA and successful completion of a minimum of 12 credit hours each semester.
  • Trustee scholarship awards are not stackable with other Foundation scholarships.
  • Trustee scholarships are limited.
    *A+ students are eligible for Trustees scholarships.

James Agriculture Scholarships.

  • L-EARN-er scholarship ($1000 per semester, fall & spring): Minimum 2.5 cumulative GPA; work in Ag Division 8 hr/week for 12 weeks; application, essay & references
  • Ag LEADER scholarship ($500 per semester, fall & spring): For FFA or 4-H Officers; minimum 3.0 cumulative GPA; leadership requirements, application and essay
  • Legacy scholarships ($500 per semester, fall & spring): parent must be an alumni; minimum 3.0 cumulative GPA; recruiting responsibilities; application and essay
  • James Agriculture Scholarships are not stackable with other Foundation scholarships.

Project Lead the Way Scholarship ($600 per semester, fall & spring, applied to tuition, fees and books)

  • High school graduates who have applied and been admitted to Crowder College
  • Student who has completed at least two (2) PLTW courses, earning a grade of B (80%) or better in each course are eligible*
  • Renewable up to three consecutive semesters with a minimum 2.75 cumulative GPA and successful completion of a minimum of 12 credit hours per semester

*Students completing the second PLTW course during their senior year will need to submit final transcript by June 30 to be considered.


Scholarships by Major & Field of Study

Agriculture

Ben Williams Memorial
Eldon Schnakenberg
Irma Lipe Ag Travel Seminar
Jarvis & Mary Asbill
James Agriculture Leadership

Business

Gene & Laurie Delano (Accounting)
Laura Marie Stephens Memorial
Joplin Tri-State IMA (Accounting/Finance)
Wilbur Hyde

Criminal Justice

Neenah Jernigan Endowed Scholarship (2nd year students only)

Teacher Education

Don R. & Dr. Bonnie Cox
Dr. Dell Reed Memorial
Goodman Alumni
James T. & Peggy Payne (Secondary Education)
Laurence & Rosilee Dabbs
Perry & Hughla Bliss Memorial
Robert & Alva Jane Allen

Engineering

Nick & Sally Nichols (Business or Engineering)

Performing Arts/Graphic Art

Glenn Trust (Music or Art)
Neosho Art Council (Performing Art/Graphic Art)
R.W. Dabbs Greer (Theatre student)

Nursing

Callis Family (Allied Health)
Carter Family (Nursing or Health Occupation)
Cassville Student Nursing Association
Dr. & Mrs. Marion Weston (Health Care or Medical Science)
Elaine Carter
Gretta Renick
Howard & Maxine Kerns
Jim & Marjorie Edmonds
Katie Heilig Memorial
McDonald County Student Nursing Association
Phoenix Home Care
Taking Off Pounds Sensibly (T.O.P.S)

STEM

Herbert & Barbara Schade 

Other

Angie Clarice Patterson McCauley Memorial (Neosho High School Cheerleader)
Benjamin David Crum (Tech Program)
Elijah J. Tatum (Autism)
EMS (EM or Paramedic Level)
Hunt/Collie (Math or Science)
Jacob Noah Holliday OTA (4th Semester OTA student)
Latonia Bailey (Journalism)
McClelland Family (Vet Tech)
Terry Sherrill AEL
Wagner Family (Vocational)
Wayne Cole (Transport Training)


Scholarships by Geographical Location

McDonald County Resident

Babbitt Family (McDonald County High School graduate)
Cornerstone Bank
Gene & Glenna Barnes
Goodman Alumni (McDonald County High School graduate)
Howard & Maxine Kerns
Laurence & Rosilee Dabbs
McDonald County #1
McDonald County #2
McDonald County #3

Rose Peck
Tatum Family
Cameron Hall Vancuren (Southwest City resident)

Newton County Resident

Bill Lee Memorial
James T. & Peggy Payne (Neosho High School graduate)
Benjamin David Crum (Neosho High School Graduate)

Newton or McDonald County Resident

Ben Williams Memorial
Bernice Clark Memorial
Dr. Dell Reed Memorial
Dr. & Mrs. Marion Weston
Gene & Glenna Barnes
McClelland Family

International

Dean & Grace Farnsworth
Savi Senanayake
Destinie Roque

Other

Gene & Laurie Delano (East Newton High School graduate)
DJ Poynor (Jasper, Newton, Cherokee or Ottawa County resident)
Finis Moss Charitable Trust (Bronaugh, NE Vernon County, Hume, Rich Hill, Butler, Sheldon, El Dorado Spring, El Dorado Christian and Liberal High School graduate)
Glen & Alberta Clayton (Newton or Jasper County High School graduate)
John Hayes & Sue Sickles (Attending Mt. Vernon Campus)


Other Designations

Specific

Christopher Foundation (Pediatric Cancer survivor)

General

Beimdiek
Bernice Clark Memorial
Bill & Joe Walker
Dr. Ralph W. Disney Memorial
Earl Bryan Memorial
Festival of Wreaths
Flowerbox City Newcomers Club
Jean, Mildred & Jack Lemmons Charitable Trust
Jim Burrows
Johna Goade Memorial
JR Carter
Klepinger Family
La-Z-Boy Corporate
Louise Holland Trust
Roy Jean Carter Memorial
D.G. Sauer
Scott & Chris Wade
Thain-Terry

Other

CAMP
Childhood Development
Classified Staff
Crowder Faculty Association
Dallas and Carolyn Kelly
Ellis Foundation
Moss Emergency (Nevada Students)
PBL Scholarship
Professional Staff
Project Lead The Way (High school seniors who have completed at least 2 PLTW courses)
Ramona Kruse Munsell Rocketdyne Church of Christ
TRIO

Part-Time Student

Billy & Laveta Boyd
DJ Poynor Memorial


Endowments

Bess Boyden
Bill & Margot C. Lee
Bob & Jean Hailey
Dale & Jessie Saville
Dean & Grace Farnsworth (International students)
Don R. & Dr. Bonnie Cox (Teacher Education)
Don & Ethel Davidson
Cope Family Fund
Dr. & Mrs. Marion Weston (Newton/McDonald County resident, Health Care/Medical Science)
Fred Clark Memorial
Fred, Mattie & Helen Turner
Gene & Glenna Barnes (McDonald County resident/graduate)
Herbert & Barbara Schade – STEM
Herbert & Thelma Douglas
James Agriculture
Jim Gaskill Memorial
Laura Marie Stephens (Business Administration)
Laurence & Rosilee Dabbs (McDonald County, Education major)
Lenore Jane Williams (Non-traditional)
Leroy & Peggy Schantz Memorial
Margaret & Clark Reid
Mary Louise Davis
McNamara
Neenah C. Jernigan
Paul & Barbara Harber Memorial
R.W. Dabbs (Performing Arts)
Rudy & Dorothy Farber (Dual-Credit)
Snickles in Service
Sue Clark
Tatum Family (McDonald County resident)
Wanda Lentz Memorial